Právě se nacházíte: RONCOR s.r.o. » Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Co to jsou euro léky?

Euro léky nebo dovoz léků zahrnuje souběžnou distribuci a souběžný dovoz léčivých přípravků z euro zóny. Naše společnost nakupuje originální značkové léky nadnárodních farmaceutických společností výlučně v členských státech Evropské unie a dováží je do České republiky. Námi distribuované léky jsou terapeuticky shodné s původními českými výrobky.

Jak dovoz funguje?

Na základě principu volného pohybu zboží v EU nakupujeme stejný léčivý přípravek v zemi, kde je levnější, a dovezeme ho do České republiky. Pro dovoz léků platí přísná pravidla a požadavky Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Po přidělení povolení k souběžnému dovozu konkrétního léčivého přípravku z určité země EU, přípravek přizpůsobíme pro uvedení na český trh (obaly, štítky, příbalová informace v češtině) a dále ho uvádíme do distribuce s průměrnou slevou 10% oproti stejnému českému přípravku.

Jaké má dovoz léků výhody?

Hlavní výhodou dovozu léčivých přípravků jsou úspory ve zdravotním systému. Ušetří především pacient, při nákupu dováženého přípravku zaplatí menší částku ať již na doplatku nebo na celkové ceně léku, jedná-li se o nehrazený léčivý přípravek.

Proč jsou některé léky v jiných zemích levnější?

Jednotlivé země EU používají vlastní procedury ke stanovení maximální ceny výrobce a úhrady jednotlivých léků, nezávisle na jiných státech EU. Rovněž systém zdravotního pojištění a zdravotní péče funguje v různých zemích EU jinak. Na základě tohoto cenového rozdílu mezi zeměmi EU můžeme nabídnout mnoho známých značkových léků v České republice za výrazně nižší cenu. Takto mohou být vytvořeny úspory lékáren, pacientů i zdravotních pojišťoven.

Jak je zajištěna kvalita dovezených léků?

Ze strany vnitrostátních orgánů (SÚKL – Státní ústav pro kontrolu léčiv) a Evropské lékové agentury (EMEA – Evropská agentura pro léčivé přípravky) je vyvíjen velký tlak na dodržování předepsaných pravidel pro správnou distribuční praxi a dalších regulací pro dovoz léků. Naše společnost splňuje všechny tyto požadavky. Provádíme pravidelné interní audity a garantujeme trvale vysoký standard kvality našich přípravků: spolupracujeme s předními evropskými distributory farmaceutických výrobků, kteří podléhají přísným kontrolám dodržování příslušných předpisů.

Jak poznám, že dovezený přípravek není padělek?

Každý lék, zakoupený v lékárně, je opatřený registračním kódem, který si můžete ověřit v databázi léčivých přípravků Státního ústavu pro kontrolu léčiv: http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php

U dovážených léků je na krabičce uveden i dovozce.

Souběžně dovážené přípravky jsou vždy stejné jako české léky (referenční přípravek), byly vyrobeny na stejné výrobní lince, jen jsou určeny pro jinou zemi EU. Po uvedení na český trh se mohou nepatrně lišit ve vzhledu krabičky či v jazykové verzi textů na primárním obalu (blistru, lahvičky). Všechny tyto úpravy jsou však schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a plně vyhovují použití na českém trhu.

Na naše přípravky se vztahují stejné záruky, jako na přípravek referenční. Jejich užívání je stejně bezpečné jako užívání referenčního přípravku.

Jak rychle dostanu objednané léky?

Objednané léky vyskladňujeme a expedujeme denně mimo pátek.

Máte další otázky? Spojte se s námi.